Školní psycholog

Ha, zavřeli školy!

Tak to jsem si řekla před dvěma týdny, kdy ke mě tato informace doputovala. Co budeme dělat? To se jako nebudeme učit? No nazdar. Důvodem, proč jsem nezačala jásat a usmívat se od ucha k uchu asi bylo to, že už nejsem žák, ale dospělá. I když i pro mě je zavřená škola příslib delšího spaní, více času na moje zájmy, možná nějakého toho vyšetřeného dne, kdy se nebude muset pracovat. Ale... taky mě to stojí dost sil k tomu, abych se do práce přinutila.
Možná, že vám v tom pomáhají pravidelné úkoly od učitelek, možná, že vás k tomu trochu žďuchají rodiče. A to je dobře.
Snažím se vypozorovat, jak si z této situace udělat něco příjemného a vychází mi následující rada: pracujte každý den 3 hodiny a budete mít pátek volný. Zkuste se do toho pustit pořádně, ať neprolelkujete celé dopoledne nad jedním úkolem a nedoháníte horko těžko zbytek večer. Přece jenom je příjemnější mít odpoledne volné.
Tak hodně zdaru a snad se před prázdninami ještě uvidíme. Zuzana Hanyková

Autor: Zuzana Hanyková | Vydáno: 25.03.2020 | Přílohy: 0 | Přečteno: 20x

Chci učit?

Milé kolegyně a kolegové,
když jsem napsala dopis rodičům i dětem, tak je mi líto nenapsat vám. Jenže jak vám mám psát všem dohromady, když bych každému chtěla říct něco trochu jiného? No, koneckonců vy jste na tom asi trochu podobně se svými žáky, taky jim najednou dáváte všem stejné informace, i když naživo byste jistě formulovali své myšlenky různými způsoby podle potřeb a možností každého dítěte. Že by ta individualizace přece jen k něčemu byla?
Tak vymyslím něco pro všechny? Snad... rozdělujme pečlivě dobu pro práci a dobu pro sebe, svou rodinu, svou domácnost. Nekraďme večerní rodinou pohodu pro tvorbu pracovních listů, zkusme si zachovat zdravý rozum a pravidelný životní rytmus. Pracovat z domova není vůbec jednoduché a už vůbec to není cesta pro každého. Nebuďme proto na sebe zbytečně přísní, ať se v pohodě dočkáme zase toho, co nám vyhovuje více. Hodně sil a zdraví Zuzana

Autor: Zuzana Hanyková | Vydáno: 25.03.2020 | Přílohy: 0 | Přečteno: 23x

Máme děti doma

Milí rodičové,
přemýšlela jsem, co byste ode mně chtěli slyšet. Mnoho moudrých slov zaznívá v médiích a hodně toho putuje po sociálních sítích. Ze své pracovní pozice v současné situaci považuji za nejdůležitější úlohu rodiče to, aby své dítě podpořil. Nemyslím si, že bychom se měli stát učiteli, jak to říkají v televizi, ale že bychom měli zůstat rodiči. Není až tak nutné učit, ale je potřeba vychovávat. Podpořme tedy své děti v jejich samostatnosti, vůli pracovat i bez dozoru dospělého a vytrvalosti. Mluvme s dětmi o tom, co dělají, jak jim to jde, podívejme se se zájmem na jejich výsledky, pochvalme je. Využijme tuto situaci k tomu nejlepšímu - ke zpevňování vztahu se svým dítětem, hledání společných témat. Neřešme to, co není důležité, ať nás ta epidemie nestojí zbytečně mnoho.
Taky jsem přemýšlela nad tím, co potřebujete vy dospělí, ne vaše děti. A soudě dle vlastní zkušenosti je to asi rytmus, pravidelné střídání doby, kdy se můžu věnovat práci a kdy jsem k dispozici dětem. Moje rada tedy je, abyste si tento rytmus zachovali. Ti, kdo chodí do práce to mají asi jasně dané, i když jim nezbývá příliš času na odpočinek. Ti, kdo do práce nemohou, sice získali něco málo času navíc, zato jsou pod "palbou" pozornosti svých potomků nepřetržitě. A právě tam je nutné zachovat si nějaký prostor bez dětí. Většina školáků pochopí, když jim rodič vymezí hodinu nebo dvě, kdy se má bavit, pracovat, odpočívat sám a bytem se nebude rozléhat: "Mamííííí….?"
Zkuste to, je to úleva. Pevné zdraví i nervy :)

Autor: Zuzana Hanyková | Vydáno: 25.03.2020 | Přílohy: 0 | Přečteno: 14x

Konzultace jsou možné i na dálku